Zpět na úvod

Moluska (molluscum contagiosum)

Jedná se o běžné poměrně snadno nakažlivé benigní onemocnění  kůže (vyvolané virem poxvirus). Postihuje zejména děti, ale také dospělé (u dospělých je tato infekce častá zejména v oblastech, kde se provádí  odstraňování ochlupení a vznikají tak drobné povrchové ranky). Infekce vniká do kůže při přímém kontaktu, například dotykem s těmito projevy u další osoby. Velmi často se dostává infekce do kůže při koupání na koupalištích a bazénech, pokud je voda infikovaná tímto virem. Možný je rovněž přenos ručníky a oděvem. V případě rozškrabování projevů si pacient nechtěně přenáší infekci do okolí i na další místa. Doba mezi nákazou a objevením se viditelných projevů může být týden, týdny nebo několik měsíců.

Jedná se o drobné tuhé pupínky s průměrem několik mm, v jejichž centru se postupně tvoří miskovitá prohlubeň s drobným otvorem, odkud je možno vytlačit bělavou hmotu. Projevy se vyskytují  jednotlivě nebo ve skupinkách. Pro onemocnění je typický postupný výsev projevů někdy i s odstupem dnů nebo týdnů. Nejúčinnější je léčit projevy v začátku. Bohužel příčinou návštěvy v ordinaci bývá často až rozsáhlé postižení (desítky projevů) nebo kombinované postižení (moluska a navíc sekundárně vzniklý ekzém a sekundární infekce v opakovaně rozškrabovaných  nebo neléčených místech).

  1. V případě počínajících projevů je jednou z možností potírání molusek desinfekčním přípravkem  (např. bezbarvý Cutasept F nebo jodové přípravky) několikrát denně a na noc. Ze zkušeností se mi u pacientů osvědčila ještě modifikace této metody, kdy se navíc ještě jako druhá vrstva natírá další přípravek (např. Imazol pastakrém). O této kombinované metodě se dá říci, že není pro dítě zásadněji nepříjemná a je snadno proveditelná. Bývá poměrně dost účinná u počínajících projevů. U projevů, které jsou na kůži delší dobu a jsou už větší, je účinná více či méně. Postižené oblasti jsou v každém případě po tomto zaléčení více přehledné (používá se proto také před ošetřením v ordinaci).
  2.  Léčení pomocí různě agresivních destrukčních přípravků (např. s 5-10% louhem draselným), volně prodejných v lékárně vyžadují dlouhodobou a opakovanou aplikaci (více než 4 týdny) a toto ošetření bývá u většiny přípravků poměrně nepříjemné.
  3.  V případě již vyvinutých projevů jsou nejčastěji voleny metody narušení krytu molusek (sterilní jehlou)  nebo jejich jednorázové odstranění. Na kožních ambulancích nebo u dětského lékaře se provádí nejčastěji jednorázové odstranění seškrábnutím kyretou nebo velmi malou chirurgickou lžičkou. Tyto metody patří k nejvíce efektivním. Dále se používá mražení a další metody.  V následné fázi se doma aplikuje  příslušná domácí léčba povrchových ranek po odstraněných projevech i sekundárně vzniklého ekzému nebo infekce. U žádné z metod nelze vyloučit, že se ještě neobjeví další projevy v místech, kde se ještě před tím virus dostal a klinicky se typické útvarky ještě nestačily vytvořit.

Doporučení. Nanášejte zvolené přípravky pravidelně, systematicky,  jen takto můžete urychlit zhojení. Prohlížejte denně kůži dítěte, sourozence a dalších rodinných příslušníků. Moluska většinou doprovází svědění, které může v diagnostice počínajících projevů pomoci. Je důležité projevy nerozškrabovat.  Případná nově se tvořící moluska ihned ošetřujte desinfekčním přípravkem, je možné, že tak dojde k odhojení projevů a návštěva lékaře nebude třeba. Pokud se však budou moluska zvětšovat a rozšiřovat, vyhledejte co nejdříve lékařské ošetření. Zejména u dětí je  důležité je chránit postižená místa oděvem. Minimalizuje se tím přenesení infekce na další místa nechtěně v noci i přes den. U dospělých se mohou moluska vyskytnout také. Příslušná místa se nesmí holit, epilovat nebo tetovat. Po dobu, kdy jsou moluska přítomna na kůži, nesmí pacient navštěvovat veřejná koupaliště, bazény nebo se koupat ve vaně či používat společný ručník. Tím může pacient rozšířit infekci na sebe i na další osoby. Dále je potřeba zdůraznit, že se pacient ani ošetřující osoba  nesmí molusek dotýkat rukou, aby nepřenesl nákazu na ruku a pak na další místa. V léčbě se vyplatí pečlivost a důslednost. Je potřeba vyléčit i poslední zbytky projevů.

• Poslední aktualizace dne: 27. 3. 2024 •

MUDr. Lenka Kunčarová